Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Jak sprawdzić rozmiar palca?

Odpowiednie dopasowanie rozmiaru pierścionka sprawia, że możemy w pełni cieszyć się z jego użytkowania bez dodatkowych zmartwień. Unikniemy rozmyślania o tym czy pierścionek nie zsunie się z palca podczas bicia braw na meczu czy koncercie lub gdy myjemy dłonie (i w katastroficznym scenariuszu pierścionek wyruszy w podróż po wodociągach). Gdy ozdoba jest zbyt mała, mogą pojawić się problemy z jej zdjęciem podczas upalnych letnich dni, gdy palce są lekko nabrzmiałe.

Rozmiary pierścionków mogą być wyrażone w skali europejskiej, amerykańskiej lub w formie obwodu lub średnicy. Różnice pomiędzy kolejnymi rozmiarami są ułamkiem milimetra (0.3 mm), a nasze palce podczas dnia nieco zmieniają swój obwód w zależności od nawodnienia organizmu, ilości wykonanej pracy czy temperatury otoczenia. Z tego powodu zdarza się, że pierścionek w tym samym rozmiarze może leżeć jak ulał bądź być nieco ciaśniejszy lub luźniejszy.

Uwaga! Wszystkie rozmiary podane na stronie są wg wytycznych europejskich, jeśli znasz tylko odpowiednik rozmiarowy (np. z USA) zajrzyj do tabeli i sprawdź rozmiarówkę europejską (kolumna – Polska).

Jeśli poniższe metody nie pomogą Ci określić rozmiaru pierścionka – zapraszam do zakładki “Kontakt”, postaram się pomóc w miarę możliwości 🙂

Metoda 1

Najbardziej miarodajne jest zmierzenie swojego rozmiaru podczas zakupów w galerii handlowej lub w mijanym salonie jubilerskim. Tego typu usługa jest świadczona za darmo i niezobowiązująco. Z doświadczenia wiem, że jest to bardzo popularne i nie zaskakuje pracowników salonów jubilerskich.

Metoda 2

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami suwmiarki oraz pierścionka, który na nas pasuje – możemy z dużą dokładnością określić rozmiar danego pierścionka poprzez wykonanie dwóch lub większej ilości pomiarów średnicy wewnętrznej pierścionka w jego najszerszym miejscu, a następnie wyciągnąć średnią (dodajemy pomiary do siebie i dzielimy przez ich ilość).

Metoda 3

Jeśli nie masz suwmiarki – nic straconego – wystarczy, że te same pomiary wykonasz za pomocą linijki. W tym przypadku zalecam większą ilość pomiarów niż w metodzie 2 ze względu na mniejszą dokładność. Podążając tym samym tokiem – wyciągamy średnią ze wszystkich pomiarów i otrzymujemy średnicę wewnętrzną, która jest podstawą do ustalenia rozmiaru pierścionka.

Metoda 4

Jeśli nie posiadasz żadnego pasującego pierścionka lub chcesz zmierzyć inny palec – na ratunek przybędzie Ci nitka. Dokładnie owiń ją dookoła kostki mierzonego palca (ponieważ to zazwyczaj najszersza część palca, przez którą musi przejść pierścionek). Następnie zaznacz flamastrem miejsce w którym nitka zupełnie owinęła palec i zmierz (co do milimetra!) otrzymaną długość nitki linijką. Dzieląc obwód przez 3.14 otrzymasz średnicę pierścionka.

Skale rozmiarów w zależności od kraju