Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Prawo Probiercze w Polsce

Prawo Probiercze w Polsce

W trosce o Twoje zadowolenie oraz zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, chcielibyśmy przybliżyć Ci informacje dotyczące prawa probierczego w Polsce.

Prawo probiercze to zbiór przepisów regulujących produkcję i obrot wyrobami ze szlachetnych metali, takimi jak złoto, srebro, platyna i pallad. W Polsce, obowiązujące przepisy znajdziesz w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o systemie oceny zgodności wyrobów jubilerskich (Dz.U. 2018 poz. 658).

Ważne informacje dotyczące prawa probierczego

Oznaczenia próby
Wyroby jubilerskie sprzedawane w Polsce muszą być oznaczone próbą, która informuje o zawartości szlachetnego kruszcu w danym produkcie. Próby są wyrażane w promilach (‰). Obligatoryjne jest oznaczanie wyrobów ważących więcej niż 1 gram ze złota ( np. 585 – 58,5% zawartości złota) oraz wyrobów ważnych więcej niż 5 gramów ze srebra (np. 925 – 92,5% zawartości srebra). Każdy taki wyrób jubilerski powinien posiadać znak probierczy, który potwierdza zgodność produktu z deklarowaną próbą. Znak ten nadawany jest przez niezależne jednostki kontrolujące, takie jak Urząd Probierczy.

Znak producenta = znak imienny
Oprócz znaku probierczego, na wyrobach jubilerskich umieszczany jest również znak producenta. Jest to unikalny symbol identyfikujący producenta biżuterii, co umożliwia śledzenie pochodzenia produktu oraz utrzymanie wysokich standardów jakości. Igram z ogniem posługuje się inicjałami twórczyni – KD zamknięte w diamencie.

Dokładamy wszelkich starań, aby dostarczyć Ci produkty najwyższej jakości, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa probierczego. Pamiętaj, że w przypadku stwierdzenia niezgodności próby z oznaczeniem na produkcie, odpowiedzialność ponosi sprzedawca. W takiej sytuacji, klient ma prawo do reklamacji, zwrotu lub wymiany produktu na inny.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, prosimy o kontakt – z przyjemnością udzielimy Ci wszelkich informacji na temat naszej biżuterii.