Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak dbać o biżuterię?

Jak dbać o biżuterię?

Dopiero co otworzyłaś przesyłkę z Twoimi nowymi kolczykami? A może już od jakiegoś czasu nosisz swój srebrny pierścionek i dostrzegasz na nim ślady użytkowania? Czytaj dalej. Poniżej dzielę się z Tobą wskazówkami podpowiadającymi, jak dbać o biżuterię.

Jak dbać o biżuterię — ogólne zasady

Szlachetne wyroby zasługują na szlachetne traktowanie. Nie chcesz przecież, żeby czar Twoich ozdób przeminął. Dlatego weź sobie do serca kilka rad. Sprawdzą się niezależnie od tego, z czego wykonano Twoje błyskotki.

Zdejmij przed kąpielą

Piękne rzeczy chciałoby się nosić bez końca. W niektórych sytuacjach swoje skarby warto jednak zdjąć. Myśląc o tym, jak dbać o biżuterię, pamiętaj, że należy ona do żywiołu ognia.  Przez to niekoniecznie polubi się z wodą. Przed codzienną kąpielą w magicznych eliksirach, lepiej pożegnaj się ze swoimi ozdobami. 

Chroń przed chemią

Szlachetne metale mogą się odbarwić. Najpierw użyj więc perfum, lakieru do włosów i dezodorantu, dopiero później załóż swój wisiorek. Niebezpieczne są też środki do sprzątania.

Uważaj uszkodzenia mechaniczne

Nie śpij w biżuterii i nie wykonuj w niej prac domowych. Dzięki temu unikniesz zerwania łańcuszka i zgubienia pierścionka w zagniatanym cieście! Uprawianie sportu w ozdobach także bywa dość ryzykowne.

Pozwól odpocząć

Na biżuterię wpływa też powietrze i światło. Nie chodzi oczywiście o to, by traktować ją jak jajko. Jest przecież Twoją ozdobą, a może nawet talizmanem. Zwróć jednak uwagę na sposób, w jaki przechowujesz biżuterię, gdy jej nie nosisz. Nie powinna obijać się w szkatułce o inne przedmioty, ani leżeć w pełnym słońcu. Dobrze będzie, jeśli zachowasz oryginalne opakowanie. 

Jak dbać o biżuterię ze srebra

Każdy materiał różni się swoimi właściwościami. Tak więc i popularne w jubilerstwie srebro ma swoje wymagania. Przede wszystkim nie chcemy, żeby ściemniało. Jak dbać o biżuterię, by tego uniknąć?

Po pierwsze, często nosić! Nie ma co oszczędzać srebra. Ocierając się o skórę, srebrne przedmioty niejako same się polerują i czyszczą. Po co więc czekać na specjalną okazję? Śmiało noś swoje srebrne błyskotki na co dzień. 

Oczywiście kontakt z ciałem także wpływa na srebro. Co jakiś czas przemyj więc taką biżuterię w wodzie z płynem do naczyń i wypoleruj ją miękkim materiałem. Zawsze wytrzyj do sucha! Pilnuj tego szczególnie przed odłożeniem srebrnej rzeczy do pudełka. 

Możesz także przecierać swoją srebrną biżuterię specjalnymi chusteczkami. Są dostępne <TUTAJ> na stronie Igram z Ogniem. 

Jak dbać o biżuterię ze srebra, które sczerniało

No dobrze, a jak dbać o biżuterię, gdy na profilaktykę już za późno? Na szczęście czerń, która czasem pojawia się na srebrze to żadna klątwa. Można się jej skutecznie pozbyć. Lekkie sczernienie uda Ci się wytrzeć miękką ściereczką. Mocniejsze zabrudzenia wymagają trochę więcej wysiłku.

Profesjonalne czyszczenie

Zachęcam, by w pierwszej kolejności brać pod uwagę profesjonalne czyszczenie. Chętnie przyjmę od Ciebie zakupioną w Igram z Ogniem biżuterię i przywrócę jej pierwotny czar. Otrzymasz wtedy gwarancję, że czyszczenie będzie skuteczne i delikatne. Samodzielnie łatwo można niestety uszkodzić biżuterię. 

Wyślij do mnie biżuterię do czyszczenia w myjce ultradźwiękowej!

Domowe sposoby

A co zrobić, gdy mimo wszystko chcesz wyczyścić srebro w domu? Masz kilka możliwości. Możesz kupić specjalny płyn jubilerski i zamoczyć w nim biżuterię. Uwaga — w takim płynie nie moczy się kamieni naturalnych!

Nie możesz nigdzie kupić specjalnego płynu? Spróbuj, zamiast tego, wyłożyć miskę folią aluminiową i wlać do niej mocno posoloną wodę. Biżuterię zanurzasz w niej na kilka godzin. Najlepiej nie korzystać z tej metody, gdy Twoja biżuteria ma w sobie kamienie.

Ale, ale! Czy wiesz, jak dbać o biżuterię może prawdziwa wiedźma? Tym sposobem pewnie podzieliła się z Tobą kiedyś Twoja babcia. Otóż srebro można świetnie wyczyścić popiołem. Jeśli zostanie Ci go trochę po odprawieniu czarów, nabierz odrobinę na ściereczkę i potrzyj biżuterię. 

Mam nadzieję, że Twoje sczerniałe ozdoby wkrótce zalśnią jak nowe!

Jak dbać o biżuterię sczerniałą, by jej nie zniszczyć

Nie polecam czyścić srebra pastą do zębów! Często zawiera substancje, np. wybielające, które odbarwiają biżuterię. Kolejna sprawa, że drobiny w paście mogą zarysować Twoją ozdobę. Nawet u jubilera trudno to potem naprawić. 

Naprawdę nie warto!

Jak dbać o biżuterię pozłacaną?

Coraz częściej kupujemy biżuterię, choć srebrną to pozłacaną. I w Igram z Ogniem niedługo będzie taka dostępna. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się złotym kolorem biżuterii, ale nie chcą od razu inwestować w złoto. 

Niestety, warstwa złota będzie się ścierać. To normalny skutek jej noszenia. Możesz odesłać do mnie produkt kupiony w Igram z Ogniem, a ja ponownie nałożę warstwę złota. Ta usługa podlega indywidualnej wycenie. 

Na co dzień, pozłacaną biżuterię traktuj delikatniej niż srebro. Możesz ją czyścić tylko w płynie jubilerskim, nasączając nim miękką ściereczkę. A najlepiej, prześlij ją na czyszczenie do jubilera.

Jak dbać o biżuterię z kamieniami naturalnymi

Zanim stały się ozdobami, kamienie naturalne setki lat leżały ukryte pod ziemią. Dlatego niekoniecznie lubią się z powietrzem, słońcem lub wodą. Do tego mają różne właściwości! Poznaj swój kamień, aby móc go jak najlepiej pielęgnować.

Kamienie z grupy węglanów, a więc na przykład:

  • turkusy,
  • malachity,
  • azuryty,

chroń przed kwasami! Nawet ocet czy sok z cytryny może je zniszczyć.

Szczególnie wrażliwe na światło są za to:

  • ametysty,
  • akwamaryny,
  • cytryny,
  • różne rodzaje kwarcu. 

Przechowuj biżuterię z tymi kamieniami w zamykanych pudełkach, gdy akurat jej nie nosisz.

Opale, bursztyny i perły niszczą się od nagłych zmian temperatury. Opale dodatkowo należy też szczególnie chronić przed wodą. Żeby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym – wszystkie kamienie chroń przed uderzeniami.

Co jeśli kamień się zniszczył?

Stare podania głoszą, że kamień, który pękł, spełnił swoje zadanie. Ty może jednak wcale nie masz ochoty żegnać się ze swoją ulubioną biżuterią. Wyślij ją do mnie, a oprawię w niej zupełnie nowy kamień. Niech jego moc znów Cię chroni!

Kamienie, które tylko zmatowiały, umyj wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, pamiętając, że nie wszystkie można moczyć. Po myciu koniecznie wysusz. Nie zanurzaj biżuterii z kamieniami w całości w płynach czyszczących, można tak myć tylko powierzchnię metalową.

Kupiłaś biżuterię z kamieniem naturalnym w Igram z Ogniem? Oddaj mi ją bezpłatnie do profesjonalnego czyszczenia. Twoja ozdoba zalśni jak nowa!

Jak dbać o biżuterię? Najlepiej z pomocą jubilera

Mam nadzieję, że wiesz już, jak dbać o biżuterię. Dzięki Twoim staraniom z pewnością długo Ci posłuży. A jeśli coś sprawi Ci trudność — zaufaj doświadczeniu jubilera. Klientom Igram z Ogniem oferuję bezpłatne:

  • czyszczenie biżuterii — w myjce ultradźwiękowej,
  • polerowanie biżuterii — srebro jest metalem, który przy użytkowaniu się rysuje, to naturalne!

Po indywidualnej wycenie pokryję pozłacaną ozdobę nową warstwą złota i oprawię ponownie kamień. 
Razem najlepiej zadbamy o Twoją biżuterię!